Güvercinler için Koruyucu Bakım Proğramları

Güvercin bakım ve esenlik programı diyince 365 günlük bir periyodu kapsamalıdır. Bir senelik uygulanacak olan bakım programları güvercinin içersinde bulunmuş olduğu yuva pozisyonuna ve mevsimine gore farklılık gösterir. Bu yüzden güvercin bakım programlarını dönemler itibariyle şu şekilde sıralayabiliriz.

1– TÜY DÖNEMİ PROGRAMI
2– KIŞ DÖNEMİ PROGRAMI
3– ÜRETİM (YAVRU) DÖNEMİ PROGRAMI

Tüy periyodu programı güvercinlerin her yıl mevsimsel olarak kanat ve vucut tüylerini yenilediği 1 Ağustos tarihinden itibaren uygulanmaya adım atar ve kümesteki tüm kuşların tüyden tamamen çıktıkları tarihe kadar uygulanır. Güvercinin yaşı ve yuva pozisyonu bu süreyi etkilemekle birlikte genel olarak  (1 ağustos –1 aralık) tarihleri arasındaki süreyi kapsar. Unutmamak gerekirki tüy sürecini iyi geçirmeyen güvercinden ne damızlık olur nede yarışçı olur. Tüy periyodu kuşun esenlik barometrelerinin sınandığı en önemli dönemdir. Kuşların tüy döneminden ilkin Salmonelle, kurt, trikonomasis vb. şeklinde hastalıklara karşı esenlik durumları denetim edilir eğer gerek görülürse bu hastalıklara karşı ön tedavileri yapılır. Tüm ön tedaviler Temmuz ayının sonuna kadar bitirilmeli ve Ağustos ayı itibariyle kuşlar tüy periyodu programını uygulamaya hazır hale gelmelidir. Zira tüy dönemine yeterince sağlıklı olmadan giren güvercin bu devrin yarattığı extra STRES sebebiyle hastalıklara ve enfeksiyonlara açık hale gelebilir. Sağlıklı bir güvercin hiçbir tibbi müdaheleye maruz kalmadan bu periyodu en iyi şekilde geçirmelidir. Tüy periyodu esnasında kuşlarımıza mecburi kalmadıkça kesinlikle ANTİBİYOTİK ve KURT ilacı şeklinde ürünler verilmemelidir. Zira bu şekil ürünler kuşların tüy yapısını bozar.

TÜY DÖNEMİ

TÜY YEMİ

% 30 MISIR, % 20 BUGDAY, % 10 ARPA, % 10 AK DARI, % 25 BEZELYE, % 5 ASPİR
Bu yemde kullanılan tahıllar içersinde Bezelye yerine diğeri baklagiller (fasulyemercimekfiyburçakçılban) vs. şeklinde tahıllar kullanılabilir. Aspir yerine ise çekirdek kullanılabilir. Ek olarak 1 kilogram karşıma 1 yiyecek kaşığı Keten tohumu ilave edilir.

TÜY PROGRAMI
PAZAR GÜNÜTEMİZ SU
PAZARTESİDEPOMİN + MULTİVİTAMİN
SALITEMİZ SU
YEM KATKISIBİRA MAYASI + Dİ-A-ZYM 256 (PROBİYOTİK) + SIVI YAĞ
ÇARŞAMBANATURALİN (BİTKİ SUYU) + ELMA SİRKESİ
PERŞEMBETEMİZ SU
YEM KATKISIBİRA MAYASI + Dİ-A-ZYM 256 + SIVI YAĞ
CUMADEPOMİN + MULTİVİTAMİN
CUMARTESİNATURALİN + ELMA SİRKESİ + SARIMSAK

Haftada bigün kuşlarımıza yeşil salata, havuç, lahana vb. şeklinde sebzeler verilmelidir.
Haftada 1-2 kere kesinlikle BANYO yaptırılmalıdır. Banyo suyuna GÜVERCİN BANYO TOZU katılabilir
Yada bu suya 10 lt banyo suyuna 20 ml Sirke, 1 avuç Tuz, 2 çay kaşığı Göz taşı, 1 kapak Çamaşır suyu katmak suretiyle güvercinlerin banyo yaparken dış parazitlerden kurtulmalarını sağlayabiliriz.

KIŞ DÖNEMİ

KIŞ YEMİ:

% 30 MISIR, % 15 BUĞDAY, % 20 ARPA, % 10 AK DARI, % 20 BEZELYE, % 5 ÇEKİRDEK
Kış periyodu süreci takriben 1 aralık tarihinde adım atar ve kuşlarımızı tekrardan eşe atacağimiz Mart dönemine kadar sürer. Eğer kışın yavru almayı düşünüyorsak bu program yerine Üretim Programını uygulamalıyız. Kışın eğer yavru almıyorsak kuşlarımız aşırı efor sarfetmeyeceği için fazla kilo alıp yağlanmalarını önlemek için hafifçe yemle  bakılmalıdır. Bu döneme güvercinlerin bayağı fazla ihtiyacı vardır. Zira diğeri zamanlarda uçtukları, yavru baktıkları yada posta güvercinlerinde olduğu şeklinde yarıştıkları için bünyeleri bayağı fazla yıpranmıştır. Bu zamanda bu yüzden iyi bir istirahate ve gelecek sürem için bünyelerini dinlendirmeye gerekseme vardır. Dikkat edilecek olursa doğada yaşıyan tüm canlılar bu periyodu yavrulamadan istirahatle geçirir. Bu bakımdan bizlerde kuşlarımızı doğalarına uygun olarak bakmalıyız.

Kış döneminde eğer günde bir kez yemleme yapıyorsak kuş başı 30 gr yem yeterlidir. Eğer sabah, akşam olmak suretiyle günde 2 kere yemleme yapıyorsak kuş başı sabah 10 gram, akşam ise 20 gram vermek suretiyle yemleme yapabiliriz. Sabah azca yem vermemizdeki sebep kuşların gün boyu canlı kalması, akşam ise iyice doyurmak suretiyle geceyi tok karnına istirahette geçirmesi içindir. Unutmamak gerekirki sağlıklı ve canlı kuşlar istiyorsak yemleme bunun yegane formülüdür. Kursağı aşırı derecede yemle dolu olan güvercinin sağlıklı kalması oldukça zor olsa gerek. Güvercin yem programı, kışın güvercinlere iyi mi yem verilir, güvercinler kışın ne yer, güvercinlere kışın ne verilir, güvercine ne kadar yem verilmeli, güvercinlerde karışık yemin yararları şeklinde sorulara yanıt verecektir.

KIŞ PROGRAMI
PAZAR GÜNÜTEMİZ SU
PAZARTESİSİRKE + BAL
SALITEMİZ SU
ÇARŞAMBAMULTİVİTAMİN
PERŞEMBETEMİZ SU
CUMASİRKE + SARIMSAK
CUMARTESİTEMİZ SU

ÜRETİM (YAVRU) DÖNEMİ

DAMIZLIK YEMİ:

% 30 MISIR, % 20 BUĞDAY, % 10 AK DARI, % 35 BEZELYE, % 5 ÇEKİRDEK
Damızlık yeminde kullanılan tahıllar orta boy yada küçük boy olmalıdır.Zira ebeveyinler bu tahılları yavrularına daha rahat sunma imkanı bulmuş olur. Yavru alma periyodu tarih itibariyle her kümese nazaran değissede genelikle Mart ayının ilk haftası bu iş için uygundur. Zira doğadada canlılar mart ayı itibariyle eşleşmeye ve yavrulamaya adım atar. Kuşlarımızı eşleştirmeden ilkin esenlik barometreleri gözden geçirilir, Salmonella, kurt, koksidiyoz vs.şeklinde hastalıklara karşı  gerekliyse ön tedavileri yapılır. Bu yüzden bu tedavilere kuşlar eşe atılmadan 1 ay ilkin başlanmalıdır.Tedavilerin bitiminde kesinlikle aşıları yapılır. Bilhassa PMV 1 (PARAMYXOVİRÜS) aşısı oldukça önemlidir. Zira bu hastalığın tedavisi yoktur. Bir tek aşı yardımıyla koruma sağlamak mümkündür. Bunun haricinde Salmonella ve Pox aşılarıda vurulmalıdır. Meydana getirilen bu 3 aşı yardımıyla kuşlarımızı en tehlikeli 3 hastalığa karşı önlemini almış oluruz.
Aşılama periyotu bittikten 3 hafta sonrasında kuşlar eşe atılır. Eşe atmadan ilkin son 3 gün kuşlarımıza döl verimini arttırmak için bilhassa E vitamini takviyesi yapılır.

ÜRETİM PROGRAMI
PAZAR GÜNÜTEMİZ SU
PAZARTESİMULTİVİTAMİN + DEPOMİN + ELEKTROLİT
SALITEMİZ SU
YEM KATKISIBİRA MAYASI + Dİ-A-ZYM 256 + SÜT TOZU + SIVI YAĞ
ÇARŞAMBANATURALİN + ELMA SİRKESİ
PERŞEMBETEMİZ SU
YEM KATKISIBİRA MAYASI + Dİ-A-ZYM 256 + SÜT TOZU + SIVI YAĞ
CUMAMULTİVİTAMİN + DEPOMİN + ELEKTROLİT
CUMARTESİELMA SİRKESİ + SARIMSAK

Yemleme tercihen sabah ve akşam olmak suretiyle günde 2 kere yapılmalıdır. Kuşlar yavrularına baktıktan sonrasında önlerine bir miktar yem daha konup kendilerinide doyurmaları sağlanır. Ondan sonrasında yemlikler önlerinden alınır. Akşam yeminde aynı işlem tekrarlanır. Yemi gün boyu önlerinde bırakmamakta yarar vardır. Eğer zaman yetersizliği sebebiyle günde 1 kere yemleme yapılıyorsa bu öğünde bolca oranda doyurulup yuvada yavrusu olan güvercinlere küçük kaplarda ek olarak yem bırakılır. Yavrular yeme düşünce ebeveyinlerinin yanından alınarak hususi olarak hazırlanmış yavru kümeslerine konulur. İlk hafta yalnız  temiz su ve bol miktarda oranda yem verilir. Yem yemeleri ve su içmeleri denetim edilir. Gerekiyorsa ilk birkaç gün kafaları suluğa sokulmak suretiyle suyun yeri öğretilir. Ertesi hafta 5 gün süreyle Amprasol + Ronidazol sularına verilir. Bu iki ilaç trikonomasis ve koksidiyosise karşı koruma sağlar. Tedavi bitiminde 2 gün süreyle Multivitamin verilir ve PARAMAKSİ aşıları yapılır. Yavrulara yeme düştükten sonrasında 60 gün süreyle %50 Damızlık yemi + %50 Bezelye verilir. Bu uygulama fiziki gelişimlerini en iyi şekilde tamamlamaları için gereklidir. Yavrular yalnız akşamları yemlenmek suretiyle kümeslere daha kolay alışmaları ve terbiye edilmeleri sağlanır. Bu süreçte yavrulara uygulanıcak haftalık program ebeveyinlerle aynı olabilir. Bir tek yemleri farklıdır.

ÜRÜN BİLGİLERİ – KULLANIM
DEPOMİNSıvı mineral ve amino asit kombinasyonudur. 1 lt suya 1 çay kaşığı verilir.
MULTİVİTAMİNİsmindende anlaşılacağı şeklinde vitamin kombinasyonudur. Bir oldukça firmanın bu tarzda ürünü mevcuttur. Örnek; Polisamin, Gerwit-w, Rovimix, Vitalyte, Supervit  vb.şeklinde. Bu yüzden kullanım yazmıyorum.
NATURALİNGüvercinler için hazırlanmış 15 Çeşit nebat suyudur. Özenle hazırlanmış olan karışımı yardımıyla güvercinleri sağlıklı meblağ. Bilhassa sindirim ve solunum sistemine faydalıdır. 1 lt suya 1 kapak atılır.
ELMA SİRKESİ1 lt suya 1 tatlı kaşığı
SARIMSAKOrganik antibiyotik. Kabukları ayıklandıktan sonrasında havanda ezilerek 1 lt suya 1 diş atılır.
BAL1 lt suya 1 tatlı kaşığı.
ELEKTROLİTBu ürünüde piyasada faklı firmalara ilişik bulabilirsiniz. Örnek: Baymiks (bayer), Karserin C şeklinde.
BİRA MAYASI1 kilogram yeme 1 yiyecek kaşığı.
DI-A-ZYM 256Probiyotik.1 kilogram yeme 1 yiyecek kaşığı.
SÜT TOZU1 kilogram yeme 1 yiyecek kaşığı.

Yazan: Rahmi BOZKIR